Тростянецька районна державна адміністрація
офіційний сайт
Тростянецька районна державна адміністрація
офіційний сайт
Державний герб України

Самовільне випалювання рослинності – не лише пряме порушення чинного законодавства, а й непоправна шкода екосистемі

08.11.2019

Щорічно державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Державної екологічної інспекції у Вінницькій області проводяться рейдові перевірки щодо виявлення фактів самовільного випалювання сухої рослинності. 

За 2019 рік інспекторами було виявлено 140 фактів самовільного випалювання залишків сухої рослинності, 137 винних осіб притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на загальну суму 34357грн., в тому числі 70 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 77-1 КУпАП та накладено штрафів на суму 16354 грн. На 67 осіб за статтею 77 КУпАП накладено штрафів на суму 18003 грн. Крім цього, 3 матеріали перевірки направлено поліції для встановлення осіб, причетних до спалювання стерні.

У 2018 році до адміністративної відповідальності притягнуто 31 особу і накладено штрафів на суму 7837 грн.

Незважаючи на відповідні заходи, громадяни продовжують порушувати природоохоронне законодавство. Так, минулого тижня  відділом державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду, лісів та рослинного світу  Інспекції в ході рейдової перевірки виявлено чергові випадки самовільного випалювання залишків сухої рослинності, а саме: на території Кошаринецької сільської ради Бершадського району на землях сільськогосподарського призначення затримано громадянина, який здійснював випалювання пожнивних решток (кукурудзиння), а також на території Вищеольчедаївської сільської ради Мурованокуриловецького району затримано громадянина, який здійснював спалювання опалого листя, що є порушенням Ст. 26, 27 Закону України «Про рослинний світ».

За вказані дії на порушників складено протоколи за ч. 1 статті 77-1 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на суму 510 грн. Нагадаємо, що у Ст. 77 КУпАП зазначається, що за порушення вимог пожежної безпеки в лісах передбачений штраф на громадян у розмірі від 5 до 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 85 до 255 грн.), а також на посадових осіб у розмірі від 15 до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 255 до 850 грн.)

Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 15 до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 255 до 850 грн.) і на посадових осіб від 30 до 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 595 до 1020 грн).

За спалення стерні, сухої трави, листя та інших залишків сухої рослинності після збору врожаю передбачена стаття 77-1 КУпАП, штраф для громадян становить від 170 до 340 грн.. і для посадових осіб від 850 до 1190 грн. За ті ж самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, на громадян накладається штраф у сумі від 340 до 680грн., на посадових осіб від 1190 до 1700грн.
Нарахування шкоди, завданої внаслідок випалювання сухої рослинності в межах природно-заповідного фонду, передбачається додатком 6 до Постанови КМУ від 24 липня 2013 року № 541 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд», а саме: випалювання сухої водно-болотної рослинності на площі до 10 га за 1 га розмір шкоди становить 2750 грн.

Державна екологічна інспекція закликає громадян відповідально та небайдуже ставитись до природи. Пожежі завдають непоправної шкоди екосистемам, відновлення яких може тривати не один рік. Також внаслідок випалювання значно знижується родючість ґрунтів.


« Повернутись