Тростянецька районна державна адміністрація
офіційний сайт
Тростянецька районна державна адміністрація
офіційний сайт
Державний герб України

Небезпечний метелик!

10.08.2018

Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury) – шкідник, який відноситься до списку А-2 „Карантинні організми, обмежено поширені в Україні”.

Метелик з розмахом крил 20 – 36 мм, довжиною тіла 9 – 15 мм. Крила білосніжні або білі з темно-коричневими плямами; тіло вкрите густими білими волосками; вусики – чорні з білим нальотом (у самки ниткоподібні, у самця перисті).Гусениця АБМ бархатисто-коричнева, з чорними бородавками на всьому тілі, вкрита довгими густими волосками. По боках тіла поздовжні жовті смуги з оранжевими бородавками. Довжина дорослої гусениці 30-35 мм. Лялечка видовжено-яйцеподібної форми, довжиною 10-15 мм.  Знаходиться вона у  рідкому павутинному коконі, спочатку блідо-жовта, а потім темніє і стає темно-коричневою.

На Україні АБМ розвивається у двох генераціях. Зимують лялечки під відмерлою корою дерев, під рослинними рештками, в тріщинах і щілинах парканів, під навісами та в інших захищених місцях. Перші метелики з’являються наприкінці квітня — на початку травня. Вони ведуть сутінковий спосіб життя. Метелики не живляться. Літ генерації, яка перезимувала, відбувається в травні, а літньої – в кінці липня – на початку серпня. Cамка на нижній бік листка відкладає яйця групами по 300 – 500 яєць, укриваючи кладку тонким прозорим пушком. Плодючість однієї самки від 200 до 2000 яєць, в середньому 450 шт. Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. До третього й четвертого віків гусениці ведуть спільний спосіб життя, обплітаючи павутиною листя. Починаючи з п’ятого віку, розповзаються і переходять до одиночного способу життя. Активні вночі й на світанку, вдень сидять на нижньому боці листка.

Основною ознакою пошкодження є наявність на деревах павутинних гнізд. Гусениці повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Така дефоліація насаджень призводить до порушення обмінних процесів у рослинах та їх ослаблення, у підсумку чого знижується врожайність та захисна, декоративна, естетична функція насаджень, погіршуються умови існування фауни. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити. Також на присутність шкідника може вказувати грубо об’їдене листя.

Американський білий метелик – поліфаг, пошкоджує понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Основними живителями шкідника є яблуня, шовковиця, черешня, слива, вишня, виноград, груша, горіх, клен, хміль.

Для попередження занесення АБМ слід проводити детальний огляд імпортних вантажів, вітчизняної продукції, пакувального матеріалу, транспортних засобів, що надходять із карантинних зон, регулярно обстежувати багаторічні насадження. Агротехнічні заходи полягають у збиранні та знищенні гусениць та кладок яєць АБМ. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. Одне не знищене гніздо дасть тисячі таких гнізд в наступному році.

Для ліквідації вогнищ АБМ обробляють плодові сади та лісосмуги інсектицидами, дозволеними для використання в Україні.

Всі власники земельних ділянок повинні систематично оглядати багаторічні насадження на власних площах та знищувати всі види шкідників і в першу чергу гнізда АБМ!

 

 Державний інспектор з карантину рослин

 по Вінницькій області

Шпирко А. О.


« Повернутись