Тростянецька районна державна адміністрація
офіційний сайт
Тростянецька районна державна адміністрація
офіційний сайт
Державний герб України

До Ободівки Тростянецького району завітали нащадки польського роду Собанських

25.09.2018

Минає 100-річчя, коли свої володіння на Вінниччині покинула родина Собанських, остерігаючись за своє житття після приходу радянської влади. На рубежі XVIII-XIX століть у селі Ободівка проживав польський шляхтич, підприємець Міхал Собанський (1755—1832) — співзасновник Чорноморської компанії, діяч Кременецької комісії, «протектор» Вищої Волинської гімназії. Після того, як Северин Антоній Потоцький продав Міхаілу Собанському так званий «Ладижинський ключ»: місто Ладижин, села Білоусівка, Четвертинівка, Хутори Ладижинські, Лукашівка, Маньківка, Митківка, Паланка, Струлів, Уляниця (нині - Оляниця), польський шляхтич жив на тут разом із дружиною Вікторією, донькою галицького підчашого Анджея Орловського та Аґнешки з Коморовських.


Маєток Собанських в Ободівці служив житлом для комунарів, потім тут розміщувлась школа-інтернат. У 1988 році з'явились плани реставрації унікального палацу та парку, який заклав у 1800 році відомий ірландський ботанік Діонісій Міклер. До 1994 року гроші на роботи виділялись, а потім виділення кошти заморозили. У 1997 році в палаці виникла пожежа, яка палала кілька днів і знищила перекриття будівлі. Причини невідомі й досі. 
У наші дні нащадки відомої польської родини з багатьох країн Європи і навіть з Південної Америки (Аргентини) зібравшись великою родиною приїхали до України відвідати історичні місця пов'язані з їх родом. Це найчисельніша делегація нащадків роду за всю історію. Напередодні вони вже побували в містечку Чечельник, де розташована усипальниця Собанських.
Делегація побувала у краєзнавчому музеї села Ободівки, родинному костелі (нині у ньому знаходиться спортивна школа), побачити залишки палацу, парку, родинної усипальниці. Також у програмі візиту відвідини маєтку Собанських у Верхівці.
Зараз облаштовується нове приміщення музею в одній з будівель палацо-паркового ансамблю Собанських. Туди невдовзі переведуть усю унікальну експозицію. Споруда збудована орієнтовно в 1890 році для доброчинної лікарні для всіх жителів Ободівки та сусідніх сіл, зараз там відбувається ремонт. Минулоріч за мого сприяння декілька разів виділялись кошти із державного бюджету на заміну покрівлі, а до того відбулась реконструкція приміщення із заміною вікон на енергоощадні. 
Багата Вінниччина своєю історико-архітектурною спадщиною: палаци, костели, парки. Але час та історичні події безжально сплюндрували багато що із цього надбання. Наше завдання відродити історичну пам'ять та вберегти її для нащадків.

    


« Повернутись